Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce...
czytaj więcej...Z radością informujemy, że projekt edukacyjny uczniów z klasy 2c „Pogromcy mitów” otrzymał grant w wysokości 1 000 zł przyznany przez jury konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo edukacyjne „Nowa Era”. Oprócz nagrody pieniężnej na realizację projektu do szkolnej biblioteki trafi półroczna...
czytaj więcej...Bardzo miło nam poinformować, że nasi uczniowie Szymon (z klasy IIIb) oraz Jan (z klasy IIb) i Jakub (z klasy IIIb) zajęli kolejno drugie i trzecie miejsca w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr. Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się...
czytaj więcej...Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach to szkoła publiczna (niepłatna), nad którą nadzór pedagogiczny sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
Organem prowadzącym Liceum jest Politechnika Śląska. Podstawowym dokumentem powołującym liceum jest Uchwała nr IX/89/16/17 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 29 maja 2017 roku w sprawie wyrażenia opinii na prowadzenie szkoły ponadpodstawowej o nazwie: „Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej”Bliska współpraca z Politechniką Śląską umożliwi najlepszym uczniom fakultatywny udział w wybranych zajęciach przedmiotów nauczanych na studiach politechnicznych z możliwością ich zaliczenia jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni.
Kadrę dydaktyczną w przeważającym stopniu tworzą pracownicy dydaktyczno-naukowi naszej uczelni, którzy również posiadają doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Nauka w liceach akademickich oparta będzie na programach autorskich, poszerzających podstawy programowe z przedmiotów ścisłych, kładąc jednocześnie nacisk na naukę języków obcych.
Uzupełnieniem kształcenia podstawowego będzie oferta zajęć pozalekcyjnych, opartych na współdziałaniu z kołami naukowymi Politechniki Śląskiej oraz instytucji z otoczenia społeczno-gospodarczego z rejonu Śląska.