Miło nam poinformować, że wśród dwudziestu finalistów programu stypendialnego Endeavour Scholarship Ala Wordena – Polska Drużyna 2024, którzy już w najbliższy poniedziałek 15 stycznia br. spotkają się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie znalazł się uczeń klasy 3B Beniamin Kopiec.
Aby znaleźć się w finale programu, uczniowie musieli pozytywnie przejść etap pierwszy. Polegał na nagraniu dwuminutowego filmu wideo wg. kryteriów w danej kategorii (naukowej i pozanaukowej), a także napisać krótką motywację, dlaczego to właśnie dana osoba ma polecieć do USA. Do POLSA wpłynęło ok. 40 zgłoszeń w kategorii pozanaukowej i 140 zgłoszeń w kategorii naukowej.
Już w poniedziałek 15 stycznia w Centrum Nauki Kopernik finaliści będą konkurowali w dwóch rundach (o godz. 11:00-12:00 i 12:15-13:45). Będą oceniani przez jury pod kątem kreatywności, pracy w grupie, zaradności, krytycznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów, koncentracji na zadaniu.
Czwórka zwycięzców poleci do Stanów Zjednoczonych na tygodniowe szkolenie w ośrodku – Space & Rocket Center w Huntsville w stanie Alabama, USA. Ośrodek ten działa od 1982 r. Dotychczas przeszkolił ponad 900 000 osób, z których kilku zostało astronautami.
Jest to pierwsza edycja programu stypendialnego Endeavour Scholarship realizowana w Polsce. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 15-18 lat, którzy interesują się kosmosem. Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Chile, Singapuru, Australii, Bahrajnu, a w 2023 r. z Francji.
Małgorzata Szymaszek
fot. Politechnika Śląska