Wykład - Architektura w Kosmosie

Korzystając z zaproszenia Dziekana Wydziału Architektury, Pana Profesora Klaudiusza Frossa, nasi uczniowie mieli okazję 21 maja 2019 wysłuchać wykładu Pana Leszka Orzechowskiego – architekta i założyciela grupy badawczej Space is More. Projektowanie przestrzeni do życia na Marsie to nie tylko popis wyobraźni architektów rodem z filmowych produkcji, takich jak „Interstellar” Nolana, ale nasza przyszłość i wyzwanie dla architektów. Leszek Orzechowski przedstawił projekty, które wzięły udział w prestiżowych konkursach organizowanych przez NASA. Odkrył przed uczestnikami wnętrza centrum badawczego Lunares w Pile, w którym prowadzone są badania nad psychologią i zdrowiem człowieka podczas symulowanych misji kosmicznych. Kto nie chciałby spędzić wakacji w takiej bazie? Kto nie chciałby spróbować wyhodowanej w kosmicznych warunkach sałaty? Brzmi zachęcająco – niczym zaproszenie na marsjańską wyprawę. Z drugiej strony, architektura kosmiczna skłania do głębszej refleksji. Czy i kiedy będziemy projektować obiekty nie tyle do życia, co przeżycia?