W dniu 28 lutego 2024r. uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w spektaklu profilaktycznym „Hejter” w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko w Gliwicach. Przedstawienie jest najnowszą propozycją Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia, kierowaną do młodzieży na terenie różnych polskich miast..
Cytując za autorami: „Opowiadamy o życiu we współczesnym świecie, który jest coraz bardziej zagoniony, w którym panuje coraz większa znieczulica, w którym pieniądze i pogoń za nimi, przysłaniają to, co naprawdę ważne i bezcenne. Gdzie „jakość” człowieka określają mnożące się na koncie zera, gdzie moralność przegrywa z cwaniactwem, a uczciwość określa się jako głupotę i naiwność. Ten świat jest też światem istniejącym równolegle w dwóch przestrzeniach: rzeczywistej i wirtualnej. W tej drugiej często człowiek udaje kogoś kim nie jest, a błędne poczucie bezkarności i anonimowości skłania do podejmowania złych decyzji i ranienia innych. Powszechnym zjawiskiem jest hejt, który jest bronią używaną z taką łatwością, jakby nie było skutków jej użycia, a tymczasem one istnieją i mają swoje odzwierciedlenie w realnym świecie.[…] W naszym spektaklu mówimy do młodych ludzi, bo to właśnie im przyszło żyć w czasach, w których dorasta się coraz trudniej. To oni stają przed wyborami, które często ich przerastają. […] Przypominamy widzom o tym, co w życiu najistotniejsze, o tym, co pomaga się podnieść z najcięższego upadku. Spektakl opowiada historię młodego, zdolnego karierowicza, który w pogoni za sukcesem zatraca swoje człowieczeństwo. Mamy okazję razem z bohaterem znaleźć się w różnych momentach jego życia - w teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Poznajemy jakim był człowiekiem, jak się zmieniał, jakich dokonywał wyborów i jak one wpłynęły na jego przyszłość..”
(materiały promocyjne przygotowane przez Teatr Profilaktyczny ALERT)
Przedstawienie zakończyło się krótkim wystąpieniem aktorów dla młodzieży nawiązującym do treści poruszanych w spektaklu. Był to czas na chwilę refleksji, ale także na uzyskanie merytorycznych informacji dotyczących zjawiska hejtu. Szkoła również otrzymała materiały, które mogą stanowić inspirację dla nauczycieli, a tym samym pozwolić na kontynuowanie podjętego tematu, np. w ramach lekcji wychowawczych.
dr Yvona Woźniakova