W semestrze zimowym 2023/2024 mieliśmy możliwość w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza wziąć udział w Projekcie realizowanym wspólnie z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Projekt „OPTYMALIZACJA PRZESTRZENI PRZEZNACZONYCH DO NAUKI w szkołach publicznych ponadpodstawowych w aspekcie warunków mikroklimatu i akustyki na przykładzie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach” został zrealizowany pod opieką naukową dr inż. arch. Marii Bielak-Zasadzka, prof. PŚ, Katedra projektowania i badań jakościowych w architekturze.
W Projekcie udział wzięli:
Doktoranci: mgr inż. arch. Julia Szkarłat
Uczniowie: Jakub Fraś, Popowski Igor, Ksawery Matuszek
Celem projektu było przeprowadzenie gruntownej analizy warunków mikroklimatycznych i akustycznych w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, zlokalizowanym przy ulicy Strzody 10. Badanie skupiło się na identyfikacji, analizie i ocenie warunków panujących wewnątrz budynku szkoły, koncentrując się szczególnie na różnych aspektach mikroklimatu, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, stężenie CO₂, oraz akustyce, w tym poziomie hałasu.
Projekt miał także na celu zrozumienie potrzeb i oczekiwań wszystkich grup użytkowników szkoły w zakresie warunków środowiskowych, aby móc sformułować praktyczne i skuteczne sugestie poprawy jakości funkcjonowania placówki edukacyjnej. Analiza tych czynników oraz porównanie wyników z obowiązującymi normami miało doprowadzić do opracowania kompleksowego zestawu wytycznych i zaleceń, które mogą być wdrożone w celu optymalizacji warunków mikroklimatycznych i akustycznych. Celem było zapewnienie uczniom oraz personelowi szkoły komfortu, zdrowia i skuteczności w procesie nauki i pracy.
Uczniowie dokonali przeglądu literatury naukowej, norm projektowych oraz przepisów prawnych. Wspólnie z doktorantami przeprowadzili pomiary w placówce, korzystając z zaawansowanych narzędzi pomiarowych, a następnie opracowali szereg projektowych rozwiązań, które były wynikiem syntezy zebranych danych badawczych.
Julia Szkarłat