„Zaduma listopadowa”

W dniu wczorajszym w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, klasa Ia wraz z wychowawczynią, Panią Beatą Kopiec-Krupą, zaprosiła całą społeczność szkoły do refleksji na temat marzenia o wolności, trudu zorganizowania walki, indywidualnych postaw względem okrutnej Historii oraz poszukiwaniu przywódcy zdolnego zmobilizować naród i wziąć na siebie brzemię odpowiedzialności. Przewodnikami w tej niezwykłej podróży-zadumie w konwencji listopadowych dziadów byli wieszcze narodowi, ikony okresu zaborów: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacji, Fryderyk Chopin i Stanisław Wyspiański, których osobiste losy i twórczość przysłoniła i zdeterminowała kwestia Wielkiej Sprawy. Dzięki wspaniałym kreacjom aktorskim bohaterów-poetów, fantastycznym, mrocznym guślarkom, chochołowi „jak żywemu”, krakowiakowi Stasiowi i oczywiście młodemu Piłsudskiemu (ze wspaniałymi wąsami!) oraz przejmującemu chórowi mogliśmy przynajmniej choć trochę przybliżyć sobie uczucia towarzyszące ówczesnym Polakom, atmosferę i ducha tamtych już odległych, ale wcale jeszcze nie tak zamierzchłych czasów.

Wczorajsze świętowanie dopełniło wspólne wyjście całej szkoły do kina Amok na film pt. „Piłsudski”.