Dni Astronomii w ALO - podsumowanie

Międzynarodowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej obchodzony jest od 1999 r. - wówczas deklarację w tej sprawie przyjęło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 4 do 10 października na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest popularyzacja korzyści wynikających z badań kosmosu. W tym roku tematem przewodnim Tygodnia był "Satelity poprawiają jakość życia".

W ramach Tygodnia w naszej szkole przeprowadziliśmy szereg akcji promujących zagadnienia związane z kosmosem. Na dobry początek Pan Piotr Kuligowski, na co dzień pracownik KP Labs zajmujący się rozwojem zaawansowanych technologii dla sektora kosmicznego przedstawił dla klas 1a, 1b oraz 2c wykład o tym jak powstawał satelita PWSat2. Wraz z klasami drugimi i trzecimi dyskutowaliśmy o tym jak wyglądałby świat bez satelitów. Wszyscy zgodnie doszli do wniosków, że we współczesnym świecie satelity odgrywają bardzo dużą rolę. Satelity stosowane są w misjach wojskowych, badaniach naukowych, meteorologii czy ostrzeganiu o niebezpieczeństwach i wskazywaniu drogi (GPS). Ponadto klasa architektoniczna (1a) przygotowała prace plastyczne a klasa politechniczna (1b) prezentację związaną z historią, klasyfikacją satelitów oraz zagrożeniami, jakie wynikają z ich użytkowania.

Koordynatorem działań była Pani dr Małgorzata Szymaszek.

Prace uczniów można zobaczyć: LINK