Pan prof. Wojciech Domagała (Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej) zaprasza uczniów ALO do udziału w projekcie: "Multielektrochromowe polimery przewodzące tiofenu i chalkogenodiazoli jako sterowane napięciem wielobarwne filtry światła widzialnego”
Tematyka projektu skupia się na wybranej grupie polimerów zdolnych do przewodzenia prądu elektrycznego, które, ze względu na swą świadomie dobraną budowę chemiczną, ujawniają różne barwy w zależności od tego z jaką intensywnością zostaną spolaryzowane elektrycznie. Przykładając napięcie elektryczne o dodatnim lub ujemnym znaku możemy odpowiednio utlenić lub zredukować taki polimer, obdarzając jego łańcuchy ładunkami dodatnimi lub ujemnymi. Naładowane elektrycznie łańcuchy polimeru ujawniają sobie właściwą barwę, której kolor oraz intensywność zależna jest od znaku i ilości ładunku na nich zgromadzonego.
Zadania badawcze projektu obejmować będą:
- otrzymanie polimerów w reakcji polimeryzacji elektrochemicznej odpowiednich monomerów na przezroczystych elektrodach;
- określenie możliwości kontroli grubości warstwy polimeru na elektrodzie na drodze sterowania ilością ładunku elektrycznego zużytego w reakcji polimeryzacji elektrochemicznej;
- rozpoznanie wpływu znaku oraz wartości napięcia przyłożonego do otrzymanej warstwy polimerowej na jej barwę oraz przezroczystość;
- precyzyjne ilościowe określenie obserwowanych zmiany barwy polimeru za pomocą instrumentów pomiarowych – spektrometrów światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły.