W piątek 22 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się konferencja, na której uczniowie szkół ponadpodstawowych zaprezentowali wyniki swoich projektów uzyskanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza na PŚ.

Uczennice klasy 4A, Zofia Zakrzewska oraz Wiktoria Stolarczyk, uczestniczyły w projekcie naukowym "Energia elektryczna ze Słońca", podczas którego pracowały nad określeniem optycznych i elektrycznych własności mono- i polikrystalicznych krzemowych ogniw słonecznych. W dobie globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska, podjęcie tematyki związanej z przetwarzaniem energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest niezwykle istotne i aktualne. W dodatku rosnące w zastraszającym tempie ceny energii elektrycznej obligują nas do poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania. Charakteryzacja optoelektroniczna krystalicznych krzemowych ogniw słonecznych pozwoliła ocenić jakość urządzeń w zależności od rodzaju zastosowanego materiału.

Prace koordynowane były przez dr inż. Aleksandrę Drygała, mgr inż. Bartłomieja Hrapkowicza oraz mgr inż. Julię Popis z Wydziału Mechanicznego Technologicznego PŚ.