Politechnika Śląska zwraca się z zaproszeniem dla Naszych Uczniów do udziału w wykładach transmitowanych na żywo na kanał YouTube Politechniki Śląskiej, w ramach projektu dydaktycznego realizowanego z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Tematy wykładów nawiązują do zagadnień badawczych, nad którymi pracuje się na uczelni. Każdy z wykładów będzie trwał 45 minut i powinno wziąć z nim udział 4 -10 uczniów, obecnych w laboratorium. Wykład powinien tez zostać w czasie rzeczywistym wyświetlony w klasach w szkołach i potraktowany jako wzbogacenie oferty programowej. Uczniowie będą proszeni o interaktywny udział w zajęciach.
Planujemy, że wykłady zostaną przeprowadzone w okresie od 27 listopada do 1 grudnia oraz ostatni, 13 grudnia.
Planowanych jest 6 wykładów-laboratoriów. Osoby zainteresowane proszę o kliknięcie jednego wykładu z listy w ankiecie poniżej. Powstanie tym sposobem lista osób zainteresowanych tematem, chętnych, z których na zasadzie pierwszeństwa wybierzemy uczestników.
Tematy:
POB 1 Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, wykład pt. " Geniusz Gaussa czyli o rozkładzie normalnym słów kilka". Rzecz dotyczyć zastosowania metod statystycznych do lepszego diagnozowania i leczenia chorób.
POB 2 Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, wykład pt. ” Wprowadzenie do uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji”
Tematyka:
- język Python
- środowisko Google Colab
- uczenie maszynowe z użyciem pakietu Scikit-learn
- sieci neuronowe i uczenie głębokie z użyciem pakietu Tensorflow
Wymagania wstępne: dobrze widziana chociaż zupełnie podstawowa znajomość zasad programowania
POB 3 Materiały przyszłości, wykład o właściwościach i zastosowaniach materiałów kompozytowych połączony z konkursem dla uczniów:)
POB 4 Inteligentne miasta i mobilność przyszłości, wykład pt. Prowadzenie ruchu kolejowego w Lokalnym Centrum Sterowania.
Przedmiotem zajęć będzie prowadzenie ruchu kolejowego z wykorzystaniem stanowiska w pracowni Nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. W ramach zajęć uczestnicy będą mogli prowadzić ruch kolejowy jako dyżurni ruchu, jak również jako maszyniści. Wśród zagadnień z prowadzenia ruchu kolejowego mogą pojawić się prowadzenie ruchu po szlaku, stacji, manewry.
POB 5 Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0, wykład o technologiach Przemysłu 4.O. pokazanych na demonstratorze nowoczesnej linii produkcyjnej.
POB 6 Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka, wykład o zanieczyszczeniu wód mikroplastikiem.
Politechnika Śląska zwraca się z zaproszeniem dla Naszych Uczniów do udziału w wykładach transmitowanych na żywo na kanał YouTube Politechniki Śląskiej, w ramach projektu dydaktycznego realizowanego z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Tematy wykładów nawiązują do zagadnień badawczych, nad którymi pracuje się na uczelni. Każdy z wykładów będzie trwał 45 minut i powinno wziąć z nim udział 10 uczniów, obecnych w laboratorium. Wykład powinien tez zostać w czasie rzeczywistym wyświetlony w klasach w szkołach i potraktowany jako wzbogacenie oferty programowej. Uczniowie będą proszeni o interaktywny udział w zajęciach.
Planowanych jest 6 wykładów-laboratoriów. Osoby zainteresowane proszę kliknięcie jednego wykładu. Powstanie tym sposobem lista zainteresowanych tematem, chętnych, z których na zasadzie pierwszeństwa wybierzemy uczestników.