Ułatwienia dostępu

Obraz domyślny
Kwi 16, 2024 Aktualności

Akcja sprzątania cmentarza hutniczego!

Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w cykliczną akcję sprzątania cmentarza hutniczego w Gliwicach. Szukamy wolontariuszy, którzy chcą zrobić coś dobrego dla tego niesamowitego miejsca.…
Anna Rzepka
Obraz domyślny
Kwi 15, 2024 Aktualności

Poznaj ALO - odcinek 3.

W dzisiejszym odcinku Piotrek Opała z klasy 2B opowie o projekcie, który realizował w ramach współpracy uczniów z Politechnika Śląska. Nasi uczniowie mają możliwość już w czasie nauki w liceum…
Anna Rzepka
Kwi 15, 2024 Aktualności

ALO na wykładach "Biegnij po wiedzę z RUN PAN"

Wtorek minął pod znakiem genetyki i wykładów na ten temat prowadzonych przez naukowców z Rady Upowszechniania Nauki PAN. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem prof. Pawła Golika – genetyka, profesora…
Anna Rzepka
Kwi 15, 2024 Aktualności

ALO na Targach Edukacyjnych w ZSP w Paniówkach

Już po raz drugi nasza szkoła została zaproszona na Targi Edukacyjne dla szkół ponadpodstawowych do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Paniówkach. Tym razem szkołę reklamuje Pani mgr Ewa Wiaterek oraz…
Anna Rzepka
Kwi 10, 2024 Aktualności

Konkurs E(x)plory - prosimy o głosy!

Zespół w składzie: Wiktoria Stolarczyk i Zofia Zakrzewska (klasa 4a) oraz Agata Krupa (absolwentka ALO) ponownie bierze udział w konkursie E(x)plory, którego celem jest wspieranie utalentowanych…
Anna Rzepka

Wywiad

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z Dyrektorką ALO - Panią dr Małgorzatą Borysławską

Zasady i harmonogram rekrutacji

REGULAMIN REKRUTACJI

DO AKADEMICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ 
NA ROK SZKOLNY 2024/2025

 PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) – rozdział 6
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481)
  • Ogłoszone przez Śląskiego Kuratora Oświaty terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na terenie województwa śląskiego, w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025 -LINK-
  • Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty w roku szkolnym 2024/2025 

§ 1

  1. Nabór do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej na rok szkolnym 2024/2025 przeprowadzany jest w formie elektronicznej.
  2. Całością prac związanych z przyjmowaniem kandydatów do klas pierwszych kieruje Szkolna Komisja Rekrutacyjna.

    §2 PROWADZONY NABÓR DOTYCZY:

KLASA

ARCHTEKTONICZNA

POLITECHNICZNA 

LICZBA MIEJSC

26

26

ROZSZERZENIA

1. Matematyka

2. Historia sztuki

1. Matematyka

2. Do wyboru: chemia lub fizyka

grupa mat.-chem. - 13 osób
grupa mat. - fiz. - 13 osób

JĘZYK OBCY

język wiodący:

język angielski

dodatkowo:

język angielski w architekturze

drugi język:

język niemiecki (kontynuacja) lub język francuski (od podstaw)

język wiodący:

język angielski

dodatkowo:

język angielski w technice

drugi język:

język niemiecki (kontynuacja) lub język francuski (od podstaw)

PRZEDMIOTY NA ŚWIADECTWIE UKOŃCZENIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ PUNKTOWANE PRZY REKRUTACJI

1.      Język polski

2.      Matematyka

3.      Język angielski

4.      Fizyka

1.      Język polski

2.      Matematyka

3.      Język angielski

4.      Przedmiot dodatkowy:

· Chemia (grupa mat.-chem.- 13 osób)

· Fizyka (grupa mat.-fiz.- 13 osób)


§3 
Dokumenty i terminy obowiązujące kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych:

  1. Wniosek o przyjęcie do liceum - należy złożyć w formie elektronicznej lub tradycyjnej (papierowej) w terminie od 13 maja do 17 czerwca 2024 r. do godz. 15.00. 
  2. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata dodatkowych kryteriów:
    1. wielodzietność rodziny kandydata - oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
    2. niepełnosprawność kandydata - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, 
    3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – orzeczenie o niepełnosprawności,
    4. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (do wglądu),
    5. objęcie kandydata pieczą zastępczą - dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.6),
    6. zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub tytułu laureata konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim,
    7. opinię wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej.

Oświadczenia, o których mowa powyżej składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

  1. Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata szkół do których kandyduje od 21 czerwca do 5 lipca 2024 r. do godz. 15.00.
  2. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach (w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności) lub potwierdzających spełnianie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta, burmistrza lub prezydenta wskazanych w oświadczeniach) do 11 lipca 2024 r.
  3. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych- 12 lipca 2024 r.
  4. Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły od 12 lipca do 18 lipca 2024 r. do godz. 15.00.
  5. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych - 19 lipca 2024 r. do godz. 14.00.

Kandydat przyjęty do szkoły dostarcza także następujące dokumenty:

  1. kartę zdrowia;
  2. dwa podpisane zdjęcia w stroju wizytowym (imię i nazwisko, data urodzenia).

    §4 
    Kwalifikowanie kandydatów

W postępowaniu rekrutacyjnym kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów.

Podczas rekrutacji brane są uwagę:

  1. wyniki egzaminu ósmoklasisty – wynik przedstawiony w procentach z języka polskiego oraz z matematyki mnoży się przez 0,35, natomiast wynik przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3. Z wszystkich egzaminów łącznie można uzyskać maksymalnie 100 pkt.
  2. z wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ocen: z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz z jednego z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora liceum związanych z wybraną klasą – maksymalnie można uzyskać 72 punkty.
  3. świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem - 7 punktów.
  4. szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły:
    • uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
      1. tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
      2. tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
      3. tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;
    • uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim albo turniejem o zasięgu ogólnopolskim, przeprowadzanymi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 i art. 32a ust. 4 ustawy o systemie oświaty:
      1. tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 10 punktów,
      2. tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 4 punkty,
      3. tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 3 punkty;
    • uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
      1. dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
      2. dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
      3. dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
      4. tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
      5. tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
      6. tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty;
    • uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem albo turniejem, o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanymi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 i art. 32a ust. 4 ustawy o systemie oświaty:
      1. dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 10 punktów,
      2. dwóch lub więcej tytułów laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 7 punktów,
      3. dwóch lub więcej tytułów finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 5 punktów,
      4. tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 7 punktów,
      5. tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 3 punkty,
      6. tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 2 punkty;
    • uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1) – 4), artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
      1. międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
      2. krajowym – przyznaje się 3 punkty,
      3. wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
      4. powiatowym – przyznaje się 1 punkt.
    • w przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych o których mowa w ust. 1, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
    • laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są przyjmowani w pierwszej kolejności. 
    • osiągniecia w zakresie aktywności społecznej w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu - 3 punkty.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postepowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postepowania rekrutacyjnego, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

  1. wielodzietność rodziny kandydata
  2. niepełnosprawność kandydata
  3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
  4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
  5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
  6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
  7. objęcie kandydata pieczą zastępczą

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego, na czwartym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kolejno następujące kryteria:

  1. procentowy wynik egzaminu ósmoklasisty z matematyki
  2. ocena z matematyki na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej
  3. procentowy wynik sumaryczny z egzaminu ósmoklasisty

    §5 Przeliczanie na punkty ocen z zajęć edukacyjnych:

Za oceny wyrażone w stopniu:

  1. celującym – przyznaje się po 18 punktów;
  2. bardzo dobrym – przyznaje się po 17 punktów;
  3. dobrym – przyznaje się po 14 punktów;
  4. dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów;
  5. dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty.

    §6 Tryb odwoławczy

Rodzice kandydatów nieprzyjętych mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do szkoły do dnia 23 lipca 2024 r.

Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie do 3 dni od dnia otrzymania wniosku. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w toku postępowania rekrutacyjnego.

Rodzic kandydata może wnieść do 3 dni odwołanie do dyrektora szkoły od otrzymanego uzasadnienia odmowy przyjęcia. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie do 3 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

Dane osobowe kandydata będą chronione zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.