W mijającym tygodniu, 17 XI 2020 roku w Zespole Szkół nr 1 w Tychach rozstrzygnięty został Wojewódzki Konkurs na Recenzję z Wydarzenia Kulturalnego organizowany przez Śląskie Towarzystwo Kultury w Katowicach oraz ZS nr 1. Z radością informujemy, że praca naszego ucznia – Jakuba z klasy III a otrzymała nagrodę II stopnia. Serdecznie gratulujemy!

Previous Next

W związku z oficjalnym rozpoczęciem projektu  FRSE Erasmus+ pt: Under the Same Sky, ogłaszamy nabór uzupełniający dla 12 osób z klas pierwszych. Projekt dotyczy astronomii, w jego trakcie uczestnicy będą zajmowali się historią astronomii, jak również obserwacją nieba i budową teleskopu. Naszymi partnerami są szkoły średnie z Adany w Turcji, Barcelony w Hiszpanii, Neapolu we Włoszech oraz Focsani w Rumunii. Obecnie działania projektowe będą prowadzone online, a zaplanowane wyjazdy odbędą się w momencie ustabilizowania się sytuacji epidemicznej w Europie oraz w Turcji.

W związku sytuacją epidemiologiczną kandydaci proszeni są o zapoznanie się z regulaminem projektu oraz o przesłanie wypełnionego formularza aplikacyjnego, znajdującego się na końcu regulaminu, na adres Pani Sekretarz Szkoły - Anny Rzepki; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 listopada 2020 do godz. 15.00. Regulamin wraz z kwestionariuszem zamieszczony jest na dole strony, jako załącznik.    

Nasza szkoła, a właściwie prowadzone przez Panią dr Małgorzatę Szymaszek koło naukowe Klub Młodego Odkrywcy "Neutrino" włączyło się w projekt badawczy Fundacji Forum Atomowe – przez najbliższy miesiąc w budynku szkoły będzie przeprowadzony pomiar radonu za pomocą czterech detektorów. Celem badań jest zwiększenie świadomości występowania naturalnych źródeł promieniowania jonizującego, w szczególności wpływu radonu na zdrowie. Odczyt detektorów nastąpi w specjalistycznym laboratorium. Po otrzymaniu wyników zostanie opracowany zbiorczy raport z mapą stężenia radonu. Na zakończenie projektu powstanie popularnonaukowy artykuł o projekcie i jego wynikach.

Badania realizowane są przez Fundację Forum Atomowe w partnerstwie z firmą Radonova oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Nasz Klub Młodego Odkrywcy "Neutrino" bierze udział w projekcie jako jedna z trzech szkół z województwa śląskiego.

Ponadto w ramach projektu opiekun koła i uczniowie wezmą udział w webinariach. 

Strona projektu: LINK

Z radością informujemy, że nasi uczniowie: Szymon i Jakub z klasy III b, Paweł z klasy IIc oraz Jan z klasy IIb uzyskali tytuły taonów (laureatów) w ogólnopolskim konkursie fizycznym „Lwiątko”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków, a jego formuła nawiązuje do popularnego matematycznego konkursu „Kangur”.

Serdecznie gratulujemy! Strona konkursu: LINK