Previous Next


Kolejny majowy wtorek i kolejne spotkanie z cyklu Bliżej Politechniki. Tym razem grupa młodzieży obu klas gościła w Laboratorium Robotyki Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Warsztaty przygotował dla nas zespół Pana profesora dr hab inż Jerzego Świdra - adiunkci Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Systemów Wytwarzania - dr inż Wacław Banaś, dr inż Krzysztof Herbuś i dr inż Piotr Ociepka. Pracownicy Instytutu zaprosili nas w trzy różne miejsca, które obrazowały zastosowanie robotyki w przemyśle. Najpierw młodzież mogła zobaczyć prawdziwe gniazdo produkcyjne, czyli zrobotyzowane urządzenie, które składa pojazd w rzeczywistej fabryce. Następnie, przy następnym stanowisku każdy mógł spróbować jazdy Fiatem Pandą w ramach symulatora ruchu pojazdów, który służy do nauki jazdy dla osób niepełnosprawnych. Na koniec młodzież przeszła do Pracowni Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, aby odbyć skrócony kurs robotyki i pokierować robotami, które zatrudniane są w przemyśle do zadań konstrukcyjnych. Dziękujemy serdecznie za moc wrażeń, oglądanie robotów w akcji jest arcyciekawe, ale własnoręczne programowanie i kierowanie nimi - bezcenne       
 !

Previous Next

W ostatni piątek uczniowie naszej Szkoły w ramach lekcji historii odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wizyta w muzeum zorganizowana była w związku z setną rocznicą pierwszego powstania śląskiego. Dzięki nowoczesnym, multimedialnym ekspozycjom uczniowie mogli poznać historię powstańczych zrywów na Górnym Śląsku oraz lepiej zrozumieć złożoną sytuację polityczną na tym terenie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Previous Next

Julia Wojnicka i Natalia Langer z klasy architektonicznej przygotowały makietę Osiedla Walentego Roździeńskiego (potocznie nazywanego Osiedlem Gwiazdy) z Katowic na konkurs „Mapa wrażeń” zorganizowany przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Praca powstała pod kierunkiem Pani mgr arch. Ewy Odyjas – nauczyciela rysunku technicznego w naszym Liceum. Trzymamy kciuki za Dziewczyny!

Previous Next

Wczoraj odbyły się w naszej szkole eliminacje do Turnieju Wiedzy o Górach. Jest to międzyszkolny konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, organizowany przez Oddział Uczelniany PTTK w Gliwicach. To pytania i zadania z zakresu geografii, przyrody, historii, turystyki, sympatyczne nagrody, miła atmosfera. Zawodnicy startują w max. trzyosobowych drużynach. Do finału przechodzi po sześć drużyn gimnazjalnych i licealnych. W tym roku po raz pierwszy turniej zagościł w murach naszej szkoły, a wraz z nim aż 12 drużyn licealnych oraz 11 drużyn gliwickich gimnazjów i szkół podstawowych. Do finału przeszło 6 drużyn z każdej kategorii. Nasze drużyny uplasowały się w połowie stawki, ale niestety odrobiny zabrakło, aby powalczyć w finale. W przyszłym roku odrobimy straty.