W poniedziałek, 3 czerwca, reprezentacja Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Maja Bratek, Bartek Koziołek, Bartek Myrcik, Maciek Krawczyński wzięła udział w konkursie geograficzno-geologicznym zorganizowanym przez Katedrę Geologii Stosowanej Wydziału Górnictwa, Bezpieczeństwa i Automatyzacji Przemysłowej. Nasza ekipa uplasowała się na drugim miejscu. Gratulujemy!

 

Previous Next

Ostatni czwartek upłynął pod znakiem Dnia Otwartego na kampusie Politechniki w Zabrzu, gdzie zlokalizowane są Wydział Organizacji i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Biomedycznej. Klasa politechniczna uczestniczyła w sesji mini wykładów popularyzujących dziedziny wiedzy, którymi zajmują się naukowcy obu wydziałów. Drugą część Dnia Otwartego spędziliśmy poznając Wydział Inżynierii Biomedycznej. Odwiedziliśmy Laboratorium Domu Inteligentnego oraz próbowaliśmy sił w operowaniu laparoskopem. Młodzież miała okazję porozmawiać z przedstawicielami Koła Naukowego, którzy entuzjastycznie opowiadali o swoich studiach na wydziale.

 

Previous Next

1 czerwca, w sobotę, team konstruktorski łączonych sił klasy architektonicznej - Karoliny Kalety, Rafała Glanca oraz klasy politechnicznej w składzie Natalia Homa, Bartek Koziołek i Bartek Kuziel, wraz z Panią dr Małgorzatą Szymaszek, wzięli udział w finale konkursu zatytułowanym Eksperyment Łańcuchowy. Główną ideą konkursu organizowanego przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, wszystkie urządzenia dopuszczone do tego etapu zostały połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch, co dało nazwę przedsięwzięciu jako "Eksperyment Łańcuchowy". Nasza machina nie zdobyła tym razem nagrody, ale doświadczenia zebrane w tej edycji na pewno przyniosą efekty za rok. Dziękujemy serdecznie naszemu dobremu duchowi - Pani Kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia, Pani Grażynie Maszniew na pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia.

Previous Next

25 maja, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu graficznego na projekt naklejki promującej Politechnikę Śląską. Biuro JM Pana Rektora patronowało całemu przedsięwzięciu z zamysłem wyłonienia prac, które swoim przekazem i formą będą przemawiały do młodzieży. W konkursie wzięło udział dwudziestu uczestników, z których siedmioro przeszło do grupy finałowej. Te prace charakteryzowały się ciekawą interpretacją symboliki godła Politechniki Śląskiej, lub też dodawały nowe elementy kojarzące się wyższą uczelnią techniczną. Spośród siedmiu prac wybrane zostały dwie finalistki: Natalia Langer i Magdalena Czapla. Uroczystego wręczenia nagród dokonała Pani Anna Boguszewicz, dyrektor Biura Rektora, oraz Pan dr Jarosław Mikuła, pełnomocnik Rektora ds. wizerunku uczelni. Cała siódemka finałowa otrzymała politechniczne upominki, a dwie finalistki zostały wyróżnione bluzami z logo uczelni oraz zaproszeniem na profesjonalne warsztaty z grafikiem uczelnianym w celu dopracowania projektów. Nagrodzone prace staną się oficjalnymi naklejkami reklamowymi uczelni.