Miło nam odnotować kolejny sukces Szymona Czernika, który zajął III miejsce w XIII Konkursie Informatycznym Bóbr. Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w prawie pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Bóbr powstał na Litwie w 2004 roku, natomiast do Polski zawitał w 2006 roku. Zadania konkursowe tworzone i wybierane są podczas zjazdów, w których udział biorą przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w konkursie. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

W ostatni wtorek (29 stycznia) na lekcjach Podstaw Przedsiębiorczości gościliśmy pana Jarosława Głogowskiego z ING Bank Śląski SA, który wprowadził naszych uczniów w świat finansów. Lekcje, w których nasi uczniowie wzięli udział to część projektu BAKCYL, realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Celem projektu jest wzrost wiedzy z zakresu ekonomii i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz umiejętności korzystania z usług finansowych wśród uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zajęcia, o praktycznym charakterze, prowadzone są przez wolontariuszy - pracowników banków zaangażowanych w realizację projektu.

Z dumą i radością informujemy, że uczeń I klasy naszego Liceum, Szymon Czernik, z sukcesem przeszedł zawody rejonowe i znalazł się w gronie finalistów XVI Śląskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał, który odbędzie się na początku marca.

 

Liceum Akademickie zakończyło rok 2018 naukowym akcentem. Pani dr inż. Małgorzata Czichy z Wydziału Chemicznego, z Katedry Fizykochemii i Technologii Polimerów, wygłosiła wykład na temat elektroniki molekularnej. Dziękujemy Pani Doktor za ciekawe wprowadzenie do tej pasjonującej dziedziny nauki.