Przed Państwem słuchowisko dwunaste „Spokojnie, braciszku, spokojnie” – opowieść o Posejdonie - władcy mórz i oceanów. Zachęcamy do odsłuchania kojonego nagrania, a osoby, które jeszcze nie słyszały o naszym cyklu, zapraszamy do zapoznania się z naszymi słuchowiskami, które powstały za zgodą Pana Grzegorza Kasdepke – autora odczytywanego i ilustrowanego przez naszych Uczniów zbioru „Mity dla dzieci”.

Czyta: Ola z klasy Ic

Ilustracja: Ola z klasy Ic

LINK

Previous Next

Z radością informujemy nasze trzy zespoły szkolnego Koła CMI, prowadzonego przez Panią dr Bożenę Wieczorek, zakwalifikowały się do etapu regionalnego Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Radość jest tym większa, gdyż tylko sześć zespołów z naszego regionu, przeszło kwalifikację. Nasi Uczniowie zajęli odpowiednio 1, 2 i 5 miejsce. Co jest warte podkreślenia, w etapie regionalnym, który odbędzie się 16 maja, wezmą udział wszyscy uczniowie klasy 2B, którzy uczestniczyli w etapie lokalnym.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zmagania!

(Zdjęcia wykonane podczas spotkania Koła sprzed zawieszenia zajęć szkolnych.)

 

Publikujemy dziś już jedenaste słuchowisko z cyklu nagranych przez naszych Uczniów historii z książki „Mity dla dzieci” Grzegorza Kasdepke. Mit o Dedalu i Ikarze, pt. „Uważaj na Słońce”, przeczytała oraz ilustrowała Hania z klasy Ia. Hani towarzyszy Tata - Pan Profesor Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Historia Dedala i Ikara to archetypowa opowieść o młodzieńczym buncie, rodzicielskiej miłości i geniuszu twórcy. Słuchowisko „Uważaj na Słońce” to pozycja obowiązkowa na naszej liście!

LINK

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto państwowe dodane  w 2004 roku, w przededniu Święta Konstytucji 3 Maja, aby wzmocnić pamięć szczytnych kart historii  naszego narodu. Jedną z nich, nieco zapomnianą, to udział polskich żołnierzy w obronie Malty w czasie II wojny światowej. Ten temat podjęty został w projekcie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER); realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt nosił tytuł: 1939 - 2019 Polska i maltańska młodzież oddnajduje dawne sojusze i trwał od września 2019 do lutego 2020. Wzięło w nim udział dziesięciu uczniów klas drugich, którzy w dwóch grupach tematycznych: informatycznej i historycznej, pod kierunkiem Pani dr Bożeny Wieczorek i Pana mr Grzegorza Bartusika zbierali materiały na temat działalności Polaków na Malcie w czasie wojny. Uczniowie zajęli się nie tylko militarnymi działaniami  Polaków na Malcie. Temat złamania szyfru Enigmy, do którego przyczynili się polscy matematyce stał się impulsem, aby zbadać historię szyfrowania oraz współczesnego kodowania w informatyce. Kulminacją projektu była wizyta naszego zespołu na Malcie w grudniu, gdzie we współpracy ze szkołą partnerską MCAST ( Malta Colege of Arts, Science and Technology) nasi uczniowie kontynuowali swoje poszukiwania historyczne. 
 
Liceum Akademickie zaplanowało na pierwszy tydzień maja uroczyste zakończenie prowadzonego w szkole tego projektu międzynarodowego. Niestety zaplanowana sesja historyczna nie może się odbyć inaczej niż w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy wszystkich uczniów i sympatyków ALO do strony stworzonej przez pana Grzegorza Bartusika, która prezentuje postery historyczne stworzone przez uczestników projektu. Strona zawiera również krótki film autorstwa Natalii oraz Bartka  oraz blog Natalii  dokumentujący prace nad projektem w Polsce oraz na Malcie. Wszystkich zainteresowanych losami polskich lotników dywizjonu 303 oraz marynarzy 2 okrętów wojennych zwanych Terrible Twins zapraszamy do przestudiowania posterów historycznych, dostępnych dla wszystkich pod adresem LINK