Previous Next

W 10 rocznicę wystrzelenia na orbitę satelity badawczego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) program badawczy napisany przez Uczniów naszej Szkoły - Antka i Szymona z klasy IIb poleciał w kosmos! Ich program osiągnął "status lotu" i astronauci mogą go dziś uruchomić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Nasi uczniowie znaleźli się w elitarnym gronie 208 drużyn z 22 krajów z całego świata biorących udział w Międzynarodowym Konkursie „Astro Pi Mission Space Lab”. Konkurs polega na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy specjalnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, magnetometr itd). Napisany przez Antka i Szymona w języku Python program, aby zostać wybrany przez ekspertów z ESA Education oraz Fundacji Raspberry Pi, musiał spełnić bardzo wysokie wymagania dotyczące oryginalności pomysłu, jakości kodu i wykonalności projektu. Został przetestowany na Ziemi, przez co uzyskano pewność, że eksperyment będzie przebiegać bez błędów na pokładzie ISS.

W najbliższych tygodniach wszystkie eksperymenty biorące udział w konkursie zostaną uruchomione i nadzorowane przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie uczestnicy projektu będą musieli napisać krótki raport, po ocenie którego zostaną wyłonieni zwycięscy. 

Wielkie gratulacje dla Antka i Szymona oraz Pani dr Małgorzaty Szymaszek. Trzymamy kciuki za 4 etap!

Previous Next

Nauka na naszej platformie edukacyjnej idzie pełną parą. Poniżej dane z 30 marca przesłane przez Panią dr Bożenę Wieczorek, która jest administratorem na platformie. Ilość przesłanych maili i zamieszczonych plików przez naszych Uczniów i Nauczycieli robi wrażenie :)

 

 

Previous Next

Uczennice naszej szkoły Kasia i Gosia z klasy Ib, w ramach kółka fizycznego, prowadzą projekt edukacyjny "Liczymy gwiazdy na nocnym niebie". Celem projektu jest zbadanie zanieczyszczenia światłem na terenie Śląska.

Zanieczyszczenie świetlne utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy oraz niekorzystne działanie na zdrowie człowieka.

Efekt ten jest najbardziej widoczny w rozwiniętych i gęsto zaludnionych miastach. Zanieczyszczenie powodowane jest głównie przez oświetlenie uliczne, oświetlenie reklamowe i iluminacje obiektów architektonicznych czy oświetlenie stadionów sportowych.

W ramach projektu mają zostać przeprowadzone proste obserwacje astronomiczne, które można wykonać bez wychodzenia z domu. Każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia specjalny raport obserwacyjny oraz instrukcję wykonania przyrządu za pomocą, którego można policzyć gwiazdy.

Pierwsze efekty liczenia już są - Natalia z klasy IIb prowadziła obserwacje ze swojego balkonu :)