27 lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rekomendacje dla instytucji oświatowych w związku z możliwym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/wazne/rekomendacje-ministra-edukacji-narodowej-dla-dyrektorow-przedszkoli-szkol-i-placowek-oswiatowych). W następstwie czego, 28 lutego odbyły się zebrania dyrektorów szkół z dyrektorem gliwickiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty. Dyrektorzy zostali zobowiązani przez Kuratorium do podjęcia działań profilaktycznych w obrębie szkoły:

  • Wszystkie klasy uczestniczyły w spotkaniach ze szkolną pielęgniarką, która podkreśliła wagę higieny i praktycznie demonstrowała właściwy sposób mycia rąk. Aby młodzież o tym pamiętała na co dzień, w toaletach znajdują się dodatkowe plakaty z instrukcjami jak to należy robić.
  • Jako Rodziców prosimy Państwa o to, aby młodzież przechodząca przeziębienia i typowe grypy pozostawała do domu do czasu całkowitego wyleczenia i nie przychodziła do szkoły wcześniej ze względu na obniżoną odporność. W przypadku uporczywego kaszlu i kataru zalecane jest zakrywanie ust i nosa chusteczką higieniczną lub zgięciem łokcia.
  • Osoby powracające z krajów, gdzie stwierdzono ogniska zachorowań (uaktualniana na bieżąco lista GIS), proszone są o pozostanie w domu na okres 2 tygodni. (http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/wazne/informacja-gis-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/
  • W obecnej sytuacji nie ma podstaw, aby zawieszać zajęcia w szkołach. W przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem u ucznia ALO, w kolejnym dniu szkoła zawiesi zajęcia na jeden dzień w celu całkowitego zdezynfekowania całości powierzchni , w tym w szczególności, poręczy, klamek i mebli szkolnych.
  • W związku z epidemią, Ministerstwo i Kuratorium Oświaty zaleca odwołanie wyjazdów do krajów, gdzie stwierdzono przypadki zachorowań. W związku z tym, podjęte zostały działania dotyczące wyjazdu narciarskiego do Austrii oraz przyszłych wycieczek do Szwajcarii i Grecji w celu przeniesienia ich na późniejsze terminy w drugim półroczu 2020. Najbliższy wyjazd z projektu Erasmus + do Słowacji, na razie nie figurującej na liście GIS, jest w trakcie konsultacji z partnerami projektowymi. Decyzja w tej sprawie zapadnie na początku nadchodzącego tygodnia.
Previous Next

W dniu dzisiejszym miała miejsce videokonferencja z uczniami ze Słowacji, którzy są naszymi partnerami w projekcie „Let’s Read: A Reading Promotion Programme Through Gamification”. Uczniowie ALO zaprezentowali ulubione książki i inscenizacje scenek m.in. z „Quo vadis” i sagi o Wiedźminie. Następnie w języku angielskim prowadzono dyskusję na temat czytelnictwa, tego, kto ma wpływ na wybór naszych lektur i co sprawia, że sięgamy po daną pozycję w bibliotece czy księgarni.

W czasie połączenia posłużono się platformą eTwinning Live.

Previous Next

W dniach 18-20.02.2020 r. wybrani uczniowie ze wszystkich klas gliwickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej uczestniczyli w obozie matematycznym w Ośrodku H2O w Kiczycach zorganizowanym przez nauczycieli matematyki – dr Jacka Urygę i mgr Macieja Balickiego. Podczas trzech dni nasi najzdolniejsi matematycy mierzyli się z zagadnieniami z zakresu teorii grafów, przekształceń algebraicznych oraz problematyki liczb pierwszych. Celem wyjazdu było przygotowanie młodzieży do udziału w olimpiadach i konkursach matematycznych oraz do jak najlepszego zdania matury rozszerzonej. Obóz był także okazją do integracji zespołu matematycznego i dobrej zabawy – z pewnością po dniu wypełnionym rozwiązywaniem zadań wieczorny relaks przy ognisku, spacer nad Wisłą, czy wspólne gry będą również miłym wspomnieniem.

W obozie uczestniczyło piętnaścioro uczniów Liceum. Koszty organizacji obozu zostały w całości sfinansowane ze środków Politechniki Śląskiej – organu prowadzącego naszą Szkołę.

Previous Next

Jednym z wielu atutów naszego Liceum jest kadra nauczycielska – składająca się w części z pracowników dydaktycznych Politechniki Śląskiej. Dzięki pracy z nauczycielami akademickimi nasi Uczniowie zyskują dostęp do wiedzy w najlepszym wydaniu, doświadczenia, ale także do laboratoriów, gdzie w praktyce mogą zrozumieć istotę wielu zagadnień, które były wcześniej poznane jedynie teoretycznie. Tak jest między innymi na lekcjach chemii, gdzie prowadząca zajęcia Pani dr Celina Pieszko, wykładowca z Wydziału Chemii, zabiera Uczniów do swojego laboratorium.

Chemia w praktyce jest zdecydowanie atrakcyjniejsza ;)