Previous Next

1 czerwca, w sobotę, team konstruktorski łączonych sił klasy architektonicznej - Karoliny Kalety, Rafała Glanca oraz klasy politechnicznej w składzie Natalia Homa, Bartek Koziołek i Bartek Kuziel, wraz z Panią dr Małgorzatą Szymaszek, wzięli udział w finale konkursu zatytułowanym Eksperyment Łańcuchowy. Główną ideą konkursu organizowanego przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, wszystkie urządzenia dopuszczone do tego etapu zostały połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch, co dało nazwę przedsięwzięciu jako "Eksperyment Łańcuchowy". Nasza machina nie zdobyła tym razem nagrody, ale doświadczenia zebrane w tej edycji na pewno przyniosą efekty za rok. Dziękujemy serdecznie naszemu dobremu duchowi - Pani Kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia, Pani Grażynie Maszniew na pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia.

Previous Next

25 maja, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu graficznego na projekt naklejki promującej Politechnikę Śląską. Biuro JM Pana Rektora patronowało całemu przedsięwzięciu z zamysłem wyłonienia prac, które swoim przekazem i formą będą przemawiały do młodzieży. W konkursie wzięło udział dwudziestu uczestników, z których siedmioro przeszło do grupy finałowej. Te prace charakteryzowały się ciekawą interpretacją symboliki godła Politechniki Śląskiej, lub też dodawały nowe elementy kojarzące się wyższą uczelnią techniczną. Spośród siedmiu prac wybrane zostały dwie finalistki: Natalia Langer i Magdalena Czapla. Uroczystego wręczenia nagród dokonała Pani Anna Boguszewicz, dyrektor Biura Rektora, oraz Pan dr Jarosław Mikuła, pełnomocnik Rektora ds. wizerunku uczelni. Cała siódemka finałowa otrzymała politechniczne upominki, a dwie finalistki zostały wyróżnione bluzami z logo uczelni oraz zaproszeniem na profesjonalne warsztaty z grafikiem uczelnianym w celu dopracowania projektów. Nagrodzone prace staną się oficjalnymi naklejkami reklamowymi uczelni. 

Previous Next


Korzystając z zaproszenia Dziekana Wydziału Architektury, Pana Profesora Klaudiusza Frossa, nasi uczniowie mieli okazję 21 maja 2019 wysłuchać wykładu Pana Leszka Orzechowskiego – architekta i założyciela grupy badawczej Space is More. Projektowanie przestrzeni do życia na Marsie to nie tylko popis wyobraźni architektów rodem z filmowych produkcji, takich jak „Interstellar” Nolana, ale nasza przyszłość i wyzwanie dla architektów. Leszek Orzechowski przedstawił projekty, które wzięły udział w prestiżowych konkursach organizowanych przez NASA. Odkrył przed uczestnikami wnętrza centrum badawczego Lunares w Pile, w którym prowadzone są badania nad psychologią i zdrowiem człowieka podczas symulowanych misji kosmicznych. Kto nie chciałby spędzić wakacji w takiej bazie? Kto nie chciałby spróbować wyhodowanej w kosmicznych warunkach sałaty? Brzmi zachęcająco – niczym zaproszenie na marsjańską wyprawę. Z drugiej strony, architektura kosmiczna skłania do głębszej refleksji. Czy i kiedy będziemy projektować obiekty nie tyle do życia, co przeżycia?

Previous Next


Miło nam donieść, że Szymon Czernik zajął wysokie punktowane miejsce w międzynarodowym konkursie z dziedziny fizyki "Lwiątko" i uzyskał prestiżowy tytuł "Taona", co równoznaczne jest z tytułem laureta. Gratulujemy Szymonowi serdecznie kolejnego sukcesu!