Szanowni Rodzice,

 

Pani Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PŚl wraz z Gronem Pedagogicznym zaprasza Rodziców uczniów na spotkanie 19 listopada br. w siedzibie szkoły. Program:

  • 18.00-18.15 – spotkanie organizacyjne dla chętnych dotyczące wyjazdu na narty, prowadzenie dr Krzysztof Szydło (mała aula, parter)
  • 18.15-18.45zebranie w klasach z Wychowawcami (1a – sala 112 , 1b – sala 113 , 1c – sala 206, 2a – sala 210 , 2b – sala 202)
  • 18.45-20.00 - indywidualne konsultacje z Wychowawcami, Nauczycielami i Panią Dyrektor (rozpiska sal wywieszona na tablicy ogłoszeń przy sekretariacie)
  • 18.45 zebranie Rady Rodziców

 

Serdecznie zapraszamy!

Previous Next

W dniu wczorajszym obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Astronomii w związku z obchodami 100-lecia Międzynarodowej Unii Kosmicznej. Z tej okazji mogliśmy usłyszeć inspirujący wykład inżynierów kosmicznych Panów Piotra i Michała, którzy opowiedzieli nam jak skonstruowali i wysłali na orbitę własnego satelitę (satelita nadal krąży wokół ziemi) oraz nad czym obecnie pracują we współpracy między innymi z Politechniką Śląską. Słuchając tej inspirującej historii mogliśmy przekonać się, że marzenie o odkrywaniu kosmosu wcale nie musi być nieosiągalne. Wystarczy pomysłowość, inteligencja, zgrany zespół i wielka pasja, a wszystko jest możliwe (w tej sytuacji powiedzenie, że ktoś „chodzi z głową w chmurach” może oznaczać wielki naukowo-badawczy sukces ;)

Również nasi uczniowie mogli pochwalić się swoimi  pasjami astronomicznymi – dla uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 z Gliwic – przygotowali różne atrakcje: warsztaty kosmiczne z przymrużeniem oka, wizytę na stacji kosmicznej (escape room), obserwacje przez profesjonalny teleskop, wystawę lądowników księżycowych i rakiet.  

Previous Next

W dniu wczorajszym w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, klasa Ia wraz z wychowawczynią, Panią Beatą Kopiec-Krupą, zaprosiła całą społeczność szkoły do refleksji na temat marzenia o wolności, trudu zorganizowania walki, indywidualnych postaw względem okrutnej Historii oraz poszukiwaniu przywódcy zdolnego zmobilizować naród i wziąć na siebie brzemię odpowiedzialności. Przewodnikami w tej niezwykłej podróży-zadumie w konwencji listopadowych dziadów byli wieszcze narodowi, ikony okresu zaborów: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacji, Fryderyk Chopin i Stanisław Wyspiański, których osobiste losy i twórczość przysłoniła i zdeterminowała kwestia Wielkiej Sprawy. Dzięki wspaniałym kreacjom aktorskim bohaterów-poetów, fantastycznym, mrocznym guślarkom, chochołowi „jak żywemu”, krakowiakowi Stasiowi i oczywiście młodemu Piłsudskiemu (ze wspaniałymi wąsami!) oraz przejmującemu chórowi mogliśmy przynajmniej choć trochę przybliżyć sobie uczucia towarzyszące ówczesnym Polakom, atmosferę i ducha tamtych już odległych, ale wcale jeszcze nie tak zamierzchłych czasów.

 

Wczorajsze świętowanie dopełniło wspólne wyjście całej szkoły do kina Amok na film pt. „Piłsudski”.

Previous Next

Nasi uczniowie w ramach popołudniowego wyjścia „dla chętnych” uczestniczyli w spotkaniu z jedynym, do tej pory, polskim astronautą - Mirosławem Hermaszewskim. Spotkanie, na które zaprosiła zainteresowanych tematyką astronomii i wypraw kosmicznych Pani dr Małgorzata Szymaszek (prawdziwa znawczyni, pasjonatka astronomii i oczywiście wspaniała nauczycielka fizyki), odbyło się w gliwickim Forum i było współorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.